Кой е Боян Магът? Отговорът на този въпрос се крие някъде в далечното минало. Твърде спорен е въпроса за неговото ученичество и неговият произход. Важното е, обаче да се знае, че най-безспорното доказателство, че е съществувала такава историческа личност е неговото дело. Не е важно от къде идва и къде е бил, важното е какво е оставил. А той е оставил несъкрушима по своята логичност и правдоподобност теория за християнството. Християнството като учение и нравствена сила. Ето и опорните точки върху които е създадена тази теория.
1. Личността Христос е син Божи, защото носи ореола и славата на своя Божествен произход. Ореол Му е светлината на неговата мисъл, защото излъчва Любов. Слава са му неговите действия, защото показват как се проявява Любовта.
2. Силата на Християнското учение идва от неговата нравствена основа и ярък социален аспект. Нравствеността в Христовото учение осъществява връзката с Бога. Чрез нравствеността в това учение се постига извисяване на Духа до нивото на ангелското богослужение. Социалния аспект се изразява в ярка защита на “бедните и отрудени”, които Христос приканва да отидат при него. За него всички хора са равни и той всеотдайно помага и на най беззащитния бедняк.
3.Третата опорна точка, която поставя Боян Магът в основата на Христовото Учение, се нарича “мир” – мир във всичките аспекти на това понятие: мир в душите, като вътрешното равновесие и хармония между ума и чувствата, между душата и тялото; мир като благоразумно съвместно съжителство на народите, без разлика между етноси и народности; мир като светла връзка между Небето и Земята, между водата, въздуха и стихиите от Космоса.
Няма друга личност от онова време, която така далновидно да е прозряла ролята на Християнството като духовно-нравствено учение, което може да промени света. Според него Христос има колкото теоретична, толкова и практически осъществена роля на духовен учител.
Боян Магът е ранният теоретик на Християнството и първият практик, дръзнал да покаже неговата сила в действие. Той създава малки духовни общности, които разсъждават върху текстовете от евангелията и изваждат от там най-същественото, което може да послужи в живота на хората. Със своята начетеност, за онова време, той създава наука за нов социален ред. Въз основа на възприетото християнско учение, той говори и пише за социална справедливост и така създава бунтарско отношение към тогавашния феодален строй. Затова и досега, когато се говори за богомилството се изтъква най-вече недоволството на народните маси от експлоататорското отношение към тях.
Боян Магът е служител от Христовата школа, въплътил се на земята, за да създаде богомилството, като ответ на несправедливостта, дала облик на тогавашното общество. Чрез Христовото учение светът може да бъде изправен, е основното внушение, което прави Боян Магът, създавайки своята наука за социална справедливост. Това, което той е търсил, е чистотата на човешката мисъл, освободена от порочното чинноподчинение. Хората според него е трябвало да се чувстват близки помежду си, де се обичат, да си помагат като живеят в мир, и да носят в съзнанието си светлия пример за жертвоготовност и любов, който Христос е оставил.